Regionální sdružení mládeže Kroměříž
Home
 

ABY ZUBY NEBOLELY…

Zdraví našich zubů si budujeme od malinka. Už malá batolata se učí čistit své první zoubky. Předškoláci i školáci se tak dozvídají, že čisté zuby se nekazí a že zubní kaz je nepříjemná nemoc, které se dá předcházet. Možná dokonce na některých MŠ propagují systém: s kartáčky do školky. Přesto ve všech třídách základních škol při preventivních prohlídkách najdou zubní lékaři podle statistik pouze 3 – 4 děti s nedotčeným chrupem. Pokoušíme se proto každým rokem přesvědčit naše žáky na základní škole, aby pravidelné čistění zubů se stalo nejen dobrým zvykem vnímaným po celý život, ale aby se tato“nezábavná“ činnost stala součástí jejich každodenního života. Proto připravili děti i jejich učitelé společně projekt.

Zdravé zuby, který je velmi  podporován  z řad zubních lékařů. Ty právě znepokojuje nedostatečná péče a prevence. Tento školní projekt vznikl hlavně kvůli dlouhodobé neuspokojivé znalosti ústní hygieny u dětí v posledních letech. Přidá-li se k prevenci ještě správná technika čištění zubů, nebudou v pozdějším věku se tak obtížně odbourávat zafixované špatné návyky. Je pak velmi pravděpodobné, že se takové dítě či později dospělý člověk docela jistě vyhne celé řadě zubních onemocnění a zbytečným nákladům za častá, a mnohdy zvláště pro děti, stresující a bolestivá zubařská ošetření.

Také jistě všichni víme, že co se v mládí naučíš…, se budeme v pozdějším věku učit velmi obtížně. Proto se projektu Zdravé zuby vždy zúčastní celý I. stupeň naší ZŠ a připraví si v ten den vše, co vědí o výživě, péči, sami hledají odpovědi a otázky, a přemýšlí o tom, co zubům škodí a co je pro ně zdravé. Děti se hrou i přirozenou formou dozvědí, jak vzniká zubní kaz, jaké potraviny vznik kazu podporují, i co je třeba zubní povlak, který je velmi dobrým kamarádem se škodlivým strašidlem-zubním kazem. Děti nebyli jen pasivními posluchači,pozorně sledovali důležitou část výkladu, vysvětlení, předvedení s vlastní zkušeností techniky správného čištění zubů. V další části projektu si děti s velkým zájmem a radostí mohli prohlédnout nejrůznější modely chrupu v počítačovém programu, vyšetřovací nástroje nebo sobě dobře známá rovnátka, která již dávno nejsou ostudou v ústech, ba naopak nyní málem módním doplňkem.Tím se snažíme do problému vtáhnout též rodiče i ostatní, třeba i laickou veřejnost. Ať se dozvědí o našem programu a zjistí, že je třeba mít jasno v tom, že neléčený zubní kaz není jen banalita, ale ohrožuje a může negativně ovlivnit budoucí stálý chrup. Sledujeme tak logickou linii a vysvětlujeme si dětskou řečí, že „sladkosti zašpiní zuby, špínu mají rádi bacily, bacily vrtají do zubů díry, zub to bolí, kartáček s pastou bacily zažene a zub vyčistí.“ A kdo opraví díry? No přece zubař.  Důležitou roli hraje také s našimi zuby novinka poslední doby“kouzelná ústní voda“, která nám mnoho pomáhá ke zdravým bílým zubům. A nejenom to. K hezkému úsměvu, který bychom měli používat co možná nejčastěji. Proto všem posíláme heslo: „Čisté zuby se nekazí! A dobrou náladu také ne!“

27.4.2013 This post was written by Categories: Cyklistické výlety Tagged with:
No comments yet


Napsat komentář

Top